کاشی خلیج
خانه / صادرات کاشی / صادرات کاشی و سرامیک ایرانی به عراق

صادرات کاشی و سرامیک ایرانی به عراق

امروزه صادرات کاشی ایرانی به عراق از رونق و حاشیه سود خوبی برخوردار است. اما مزایا و معایبی هم دارد. این امر به چند دلیل به وجود آمده است و ما قصد داریم در این مقاله به چند نمونه از دلایل آن اشاره نماییم. شما اگر می خواهید از این دلایل آگاه شوید با ما همراه شوید.

از سال ۲۰۱۰  که قوانین جدید و سختگیرانه گمرکات عراق به اجراء در آمد و وارات کالاهای ضعیف و بی کیفیت که قبلا از همه کشورهای دنیا از جمله ایران وارد عراق می شد متوقف گردید و این امر باعث شد که ورود بعضی از کالاهای  بی کیفیت ایرانی نیز به عراق متوقف شود. همین موضوع از یک جنبه بسیار مفید بود زیرا از آن سال تا الان محصولات با کیفیت و رقابتی ایران وارد بازار عراق می شود.صادرات کاشی ایرانی به عراق

 

مزایای صادرات کاشی ایرانی به عراق کدامند؟

اعمال قوانین جدید عراق از یک جنبه بسیار مفید بود زیرا از آن سال تا الان محصولات با کیفیت ایران وارد بازار عراق می شود.

کالاهایی که گواهی سلامت  آنها توسط شرکت های بازرسی و همچنین شرکت های کنترل کیفیت کالا نظیر SGS، BV، Cotecna و … صادر می شود و واردات این نوع کالاهای با کیفیت به بازار  عراق باعث ایجاد اعتبار و ارزش تولیدات و محصولات ایرانی در نزد فعالان اقتصادی و مصرف کننددگان عراقی شده است. بعضی ازکالاهای ایرانی دارای قدرت رقابت پذیری با کالاهای مشابه خارجی می باشند و بیشترین اوج صادرات آن در ۱۰ سال اخیر در سال ۲۰۱۳ به مبلغ ۵٫۲۵۰ میلیارد دلار کالای غیر نفتی، دلیل استقبال بازار عراق از آن­ها می­ باشد. که به نوعی می توان گفت اعتراف به کیفیت مناسب و قیمت رقابتی و ارزان این کالاهاست.

به طور مثال در صنعت کاشی و سرامیک بیشترین حجم صادرات کاشی ایرانی به عراق  در دست شرکت های ایرانی است.

کاشی ایرانی با قیمت ارزان و طرحهای بسیار زیبا و متنوع و کیفیت خوب بعد از کاشی اسپانیایی و ایتالیایی و چینی قرار دارد.(یعنی به لحاظ کیفیت و تنوع طرح و زیبایی در رتبه چهارم جهان قرار دارد. اما از لحاظ حجم صارات در رتبه اول دنیاقرار گرفته است.)

صادرات کاشی ایرانی به عراق

معایب صادرات کاشی ایرانی به عراق کدامند؟

حال که این مقدار درباره مزایای بعضی از کالاها و شرکت های موفق ایرانی گفتیم، لازم است درباره ی معایب و مشکلات کالاهای ایرانی نیز بگوییم.

برای اینکه تولید کنندگان و صادر کنندگان دیگری که تا الان کالایی به عراق صادر نکرده اند و می خواهند اطلاعاتی درباره ی بازار عراق بدانند،مشکلات کالای خودشان را برطرف نمایند و بدانند که ذهنیت مردم عراق درباره ی بعضی از کالاهای ایرانی چیست و چگونه وارد بازار عراق بشوند که بازار عراق از کالای آنها استقبال بکند.

متأسفانه بعضی از کالاهای ایرانی، بعلت مختلف مانند:

  • ضعف در تکنولوژی،
  • ضعف در طراحی،
  • تحقیق، بسته بندی،
  • اندازه ها و مقادیر،
  • ضعف در ماشین آلات تولیدی

و سایر موارد مختلف دیگر از کالای رقبا عقب هستند.

 

صادرات کاشی ایرانی به عراق

ذهنیت مردم عراق نسبت به کالای ایرانی

قضاوت اصلی همیشه با مصرف کنندگان است و آنها ملاک  قبولی و مردودی یک کالا هستند. نظر تجار و عمده فروشان، منعکس کننده ی نظر مصرف کنندگان است و لیکن ذهنیت مردم عراق درباره ی کالاهای ایرانی یک ذهنیت  مثبت نیست.

در مقایسه با کالاهای سایر کشورهای دیگر نظیر اروپایی، هندی، ترکیه، برزیل و اروپای شرقی و … متوجه آن شده اند و توقعات بیشتری را از کالای ایرانی برای آنها درست کرده است.

از جمله ذهنیاتی که تجار و مصرف کنندگان عراقی از کالاهای ایرانی دارند، می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  1. کالای ایرانی از نظر قیمت ارزان و گاهی متوسط است.
  2. کالای ایرانی اکثر مواقع ازکالای چینی بهتر است ولی گاهی کالای چینی بهتر از ایرانی است.
  3. کیفیت کالای ایرانی از اروپای شرقی و ترکیه پائین تر است.
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
آزاد لهونی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09109109500
شماره ثابت: 02128421413
پست الکترونیکی: saderatazad@gmail.com

مطلب پیشنهادی

صادرات کاشی ارس به عراق | فروش کاشی ارس در تهران

صادرات کاشی ارس به عراق از جمله فعالیت های بازرگانی ماست. این برند باکیفیت بازار …